Nuh diyor peygamber demiyor, sözünü söylemek günah mıdır?

Soru Detayı

- Nuh diyor peygamber demiyor, deyimi ne kadar doğru ne kadar yanlış?
- Yani bu kelimeyi kullanmamız doru mu değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Nuh diyor, peygamber demiyor.” sözünü yerinde kullanmakta bir sakınca yoktur.

Bunun manası: “Adam Hz. Nuh adında peygamberlik davasında bulunan bir kimseyi yakından tanıdığı halde, yine de adını 'Nuh' söylüyor, fakat en önemli vasfı olan 'Peygamber' demiyor.", şeklindedir.

Ancak bir Müslüman bununla, -bildiği halde bir şeyi kabul etmeyen- söz konusu kişinin inatçı, bile bile hakkı kabul etmekten imtina eden bir kimse olduğuna işaret etmiş oluyor.

Bu anlamda bu sözü söylemenin bir günahı olmaz. Ancak, bir Müslümanın yanlış anlaşılmaya müsait sözlerden sakınması tavsiye edilir.