Duada ısrar mı yoksa hayırlısı mı doğru?

Soru Detayı

- Bazen dua ederken bir şey hakkında ısrar ediyorum, Allahım lütfen şu istediğim olsun sen onu hayırlı kılıp nasip et diyorum, ama bazen de bunun yanlış olabileceğini düşünüyorum, ben bu konu hakkında ısrarla dua etmeyeyim de sadece hayırlısını dua edeyim belki ısrarla olmasını istediğim şey hakkımda hayırlı değildir diyorum.
- Yani duamda ısrar etmekle doğru mu yapıyorum acaba ve dua kaderi değiştirir mi?
- İstediğim şey hakkında Allahım önce hayırlı kıl sonra nasip et diyorum bu ne kadar doğru acaba?
- Doğru mu yapıyorum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dua kaderi değiştirmez; çünkü kulun iradesine bağlı işlerde kader, Allah’ın ne olacağını, kulun ne yapacağını bilmesidir; “istemese de böyle yapsın” demiyor, “böyle yapacak” diyor ve bunu yazdırıyor.

Bir şeyin olması duaya bağlı ise kul duasını yapar, Allah lütfeder, hem dua hem de sonuç kadere dahildir; yani Allah Teâlâ kulun o duayı yapacağını, duasının sonuç vereceğini de bilir.

Duada ısrar makbuldür; ancak sonuç kulun istediği gibi olmazsa, bunu hayırlı saymak ve isyan etmemek gerekir.