Namazda hiçbir şey düşünmezsen iki hırkamdan birini vereceğim, sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz Hz. Ömer’e demiş ki iki rekat namaz kil ve namazda hiçbir şey düşünmezsen sana iki hırkamdan birini vereceğim.
- Ve Hz. Ömer namaz kılar. Efendimiz der ki ya Ömer aklına bir şey geldi mi?
-  Hz. Ömer de hayır der. Efendimiz iyi düşün, der. Hz. Ömer de evet der. Ne düşündün ya Ömer?
- Hz. Ömer der ki Efendimiz acaba hangi hırkayı verecek.
- Böyle bir hadis var mıdır?
- Varsa izah eder misiniz?
- Bu tür olaylara nasıl bakmalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu kıssaya bakabildiğimiz hadis kaynaklarında rastlayamadık.

Yalnız Arapça Şia kaynaklı internet sitelerinde, Hz. Ali’nin böyle bir olay yaşadığı ve bunun Şia kaynaklarında yer aldığı bildirilmektedir. Hediye verileceği bildirilen “iki hırkadan biri” yerine “iki deveden biri” şeklinde yer almaktadır.

- Aslında Kur'an’da mükâfat olarak ifade edilen bütün hususlar bir nevi “Nebevi eğitim metodunun birer ödülü” olarak değerlendirilebilir.

Bedir esirlerinin birkaç Müslümana okuma yazma öğretmelerine karşılık onların serbest bırakılmaları da önemli bir eğitim ödüldür.

Uhud savaşında şehitlerden ikişer ikişer bir kabre konuyordu. Peygamberimiz “onlardan Kur’an’ı en fazla bilenin ön tarafta olmasını” emretmişti. (Kenzu’l-Ummal, h. no: 11744)

Bir hadiste, cemaat içerisinde Kur'an’ı en fazla bilenin imamlığa en layık olduğu belirtilmiştir. (Kenzu’l-Ummal, h. no: 20380)