"Allah'ım gönlümde olanı hakkımda hayırlı eyle, hakkımda hayırlı olana gönlümü razı eyle." sözü hadis midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorudaki aynı ifadeyi bulamadık. Yakın bir manayı ifade eden şöyle bir hadis vardır:

Hz. Ömer (ra) anlatıyor; "Resulullah (a.s.m) bana buyurdu ki; 'Ey Hattab’ın oğlu! Şu duayı yap: “Allah’ım! İçimi dışımdan daha hayırlı yap ve dışımı da ıslah eyle!” (Kenzu’l-Ummal, h. no: 5042).

Bu duanın aklınızda hadis-i şerif olarak kalması -hadis olmazsa bile- size bir sorumluluk getirmez. Günah olan, bilerek Hz. Peygamber (a.s.m)’e yalan isnat etmektir.