“Şayet Musa gökten yere inseydi ve siz de ona tabi olup beni terk etseydiniz, dalalete düşmüş olurdunuz.” anlamına gelen hadisi açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir rivayete göre Hz. Ömer (ra) Ehl-i kitaptan aldığı bir kitabı getirip Hz. Peygamber (a.s.m)’e okuyunca çok kızdı ve şöyle dedi:

“Ey Hattab’ın oğlu! Bu ne şaşkınlık? Nefsim elinde olan Allah’a yemin ederim ki, ben size bembeyaz, dupduru tertemiz bir hakikatle geldim. Ehl-i kitaptan bir şey sormayın. Çünkü size söyleyecekleri bir gerçeği yalanlayabilir veya yanlış bir şeyi tasdik edebilirsiniz. Nefsim elinde olan Allah’a yemin ederim ki, eğer Musa şimdi aranızda yaşamış olsaydı, bana tabi olmaktan başka bir şey yapmazdı.”

Diğer rivayete göre, Hz.Ömer Arapça Tevrat’ı getirip okumuştu… Bu her iki rivayet de alimler tarafından zayıf kabul edilmiştir.(bk. Mecmau’z-Zevaid, 1/173; 8/262).

Şayet bu konuda sahih bir rivayet varsa, onu şöyle anlamak gerekir: Böyle bir açıklama,  İslam’ın yeni doğduğu dönemde, özellikle Medine’de bulunan Yahudilerin İslam’a karşı düşmanlıkları ve Müslümanları İslam’dan soğutmaya çalışmaları karşısında yapılmış bir uyarıdır. Kur’an-ı Kerim daha tam olarak kalplere yerleşmemişken, insanlar daha eski kültürlerinden ve hurafelerinden uzaklaşmamışken, Ehl-i kitabın muharref kitaplarını okumaları çok riskli olabilirdi.

Nitekim hadiste geçen, “Onların size söyleyecekleri bir gerçeği yalanlayabilir veya yanlış bir şeyi tasdik edebilirsiniz” uyarısıyla bu tehlikeye dikkat çekilmiştir. Kaldı ki, Kur’an’la karıştırılabilir endişesiyle, hadislerin yazılmasının da ilk zamanlarda yasaklandığı bilinmektedir. Bu tehlike geçtikten sonra yazılmasına izin verildi.

Bu açıdan baktığımızda, bizim şu anda Tevrat ve İncil’i okumamızda herhangi bir sakıncanın olacağını düşünmüyoruz. Yeter ki, doğruların sağlamasını Kur’an ve Hadis endeksli sağlam bilgi ölçütleriyle yapalım.