Abdestsiz olmak bela ve musibetin gelmesine neden olur mu?

Soru Detayı

"Sen abdestsiz iken başına bir musibet gelirse, kendinden başkasını tenkit etme." (Beyhaki, Şu'abu'l-İman , No : 2782, 3/29)

- Hadisin sıhhat ve ravileri nasıldır?
- Bu rivayeti nasıl değerlendirmek gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Sen abdestsiz iken başına bir musibet gelirse…” anlamındaki söz, Hz. Peygamber (asm)'den nakledilen bir bilgi değildir. Hadis kaynaklarında böyle bir şeye rastlayamadık.

Beyhakî’de yer alan bilgi, Ehl-i kitaptan “es-Sünnî” adında tanınmayan / meçhul bir kimseden yapılan bir rivayete dayanmaktadır.

Bu rivayete göre, Cenab-ı Hak, Hz. Musa (as)’ya şunu vahyetmiştir:

“(Ey Musa!) eğer sen abdestsiz olduğun bir halde, başına bir musibet gelirse, kendinden başkasını tenkit etme.” (Beyhakî, Şuabu’l-İman, 4/284)

Demek ki, abdestsiz gezmenin suç olduğuna dair bir şey söz konusu değildir.