Gusül alırken yıkanmayan bir yer, en son ne zaman yıkanır?

Tarih: 13.04.2018 - 00:37 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Gusül abdesti alındığında yıkamayı unuttuğu yeri hatırlayan kişi, hatırladığı anda yıkamazsa guslü iptal olur mu?
- Mezheplere göre delilleriyle izah eder misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Rivayete göre, Hz. Peygamber (asm) gusül abdestini almış bir adamın bedeninde su değmemiş bir yeri görünce, (ıslak olan) saçını sıkıp onun suyla o kuru yeri yıkamasını emretti.” (V. Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslami,1/371)

- İbn Abbas’tan gelen bir rivayete göre, Hz. Peygamber (asm) gusül abdestini aldıktan sonra sol omuzunda su değmemiş bir yer gördü, (ıslak) saçıyla orayı ıslattı ve namaza gitti.” (İbn Hanbel, h.no: 2180)

- Alimlerin büyük çoğunluğuna göre, gusül abdestinde “abdest için” tertip şart değildir. Bu sebeple, gusül abdesti alan kimse -ister abdest organları olsun, ister olmasın- bedeninin herhangi bir yerini yıkamamışsa, -ister kısa ister uzun bir zaman geçmiş olsun- yalnız o kuru yeri yıkaması yeterlidir. (bk. el-Mevsuatu’l-Fıkhıyyetu’l-Kuveytiye, 11/100)

Bu açıklamalardan anlaşılıyor ki, ister unutarak, ister bilerek bir yerini yıkamamış olsun, o kuru yerin yıkaması şarttır. Yıkamadığı sürece elbette guslün ve abdestin şart olduğu bir ibadeti yapamaz. Fakat bu yıkama belli bir zaman sürecine bağlı değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Okunma sayısı : 100.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun