Gusül alırken yıkanmayan bir yer, en son ne zaman yıkanır?

Soru Detayı

- Gusül abdesti alındığında yıkamayı unuttuğu yeri hatırlayan kişi, hatırladığı anda yıkamazsa guslü iptal olur mu?
- Mezheplere göre delilleriyle izah eder misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Rivayete göre, Hz. Peygamber (asm) gusül abdestini almış bir adamın bedeninde su değmemiş bir yeri görünce, (ıslak olan) saçını sıkıp onun suyla o kuru yeri yıkamasını emretti.” (V. Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslami,1/371)

- İbn Abbas’tan gelen bir rivayete göre, Hz. Peygamber (asm) gusül abdestini aldıktan sonra sol omuzunda su değmemiş bir yer gördü, (ıslak) saçıyla orayı ıslattı ve namaza gitti.” (İbn Hanbel, h.no: 2180)

- Alimlerin büyük çoğunluğuna göre, gusül abdestinde “abdest için” tertip şart değildir. Bu sebeple, gusül abdesti alan kimse -ister abdest organları olsun, ister olmasın- bedeninin herhangi bir yerini yıkamamışsa, -ister kısa ister uzun bir zaman geçmiş olsun- yalnız o kuru yeri yıkaması yeterlidir. (bk. el-Mevsuatu’l-Fıkhıyyetu’l-Kuveytiye, 11/100)

Bu açıklamalardan anlaşılıyor ki, ister unutarak, ister bilerek bir yerini yıkamamış olsun, o kuru yerin yıkaması şarttır. Yıkamadığı sürece elbette guslün ve abdestin şart olduğu bir ibadeti yapamaz. Fakat bu yıkama belli bir zaman sürecine bağlı değildir.