Kar ve yağmur tanelerini meleklerin indirmesi hakkında hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu rivayete, ilk sıradaki hadis kaynaklarında rastlayamadık.

Fakat değişik tefsir ve ikinci derecede yer alan tahriç kitaplarında vardır. Örneğin Hz. Ali’den mevkuf olarak yapılan rivayette şu bilgiye yer verilmiştir:

“Hiç bir yağmur damlası yoktur ki, belli ölçüler içerisinde bir meleğin elleriyle gelmiş olmasın. Hz. Nuh’un tufan günü hariç!” (bk. Taberi, İbn Kesir, Suyuti/ed-durru’l-Mensur, Hakka:6-12. ayetlerin tefsiri; Kenzu’l-Ummal, h. no:4679)

Kur’an’da yağmur olayı şöyle tasvir edilmiştir:

“Baksana, Allah bulutları sevk ediyor, sonra onları bir araya getirip üst üste yığıyor! İşte sen de onların arasından yağmurun çıktığını görüyorsun. Allah, gökteki dağlar büyüklüğündeki bulutlardan dolu indirir de onunla dilediğini vurur, dilediğini de ondan korur. Bu bulutların şimşeğinin parıltısı nerdeyse gözleri alır! (Nur, 24/43).