Melekler ve bulutlar arasında bir bağı var mı?

Soru Detayı

- İslam’da meleklerin ve bulutların arasında bir bağı var mı?
- Melekler ve bulutlar arasında gerçekten bir bağı olabilir mi?
- Bazı kişiler eğer bulutlar farklı şekillere girerse bu meleklerin yanımızda olduğu anlamına geldiğini söylüyor, ayrıca meleklerin bulutlarla bir bağı olduğuna dair pek çok ayet ve hadis bulunuyor sizce meleklerle bulutların arasında bir bağlantı olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Değişik görevlerle muvazzaf olan meleklerin bazıları da bulut ve yağmur işleriyle görevlidir.

“Gök gürültüsü Allah’ı överek tenzih eder; onun korkusundan dolayı melekler de buna katılır. Onlar Allah hakkında tartışıp dururken o, yıldırımlar gönderip bunlarla dilediğini çarpar. Onun azabı pek şiddetlidir.” (Rad, 13/13)

mealindeki ayette gök gürültüsünün de Allah’ı tesbih ettiği ifade edilmektedir. Vurgulanan bu gerçek, “Kâinatta Allah’ı hamd ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur.” (İsra, 17/44) mealindeki ayetin ifadesine de uygundur.

Bununla beraber, “gök gürültüsü” manasına gelen “Rad” kelimesinin bu işle görevli olan meleğin ismi olduğu da bildirilmiştir. (bk. Razi, Şevkâni, ilgili ayetin tefsiri)

Aslında ayetin açık ifadesine göre, bu iki yorumu da kabul etmek isabetli olur. Yani hem şuurlu melek hem de şuursuz olan gök gürültüsü de tesbih ediyor. Ayetin ilk iki cümlesi bu iki manayı âdeta zorunlu kılmaktadır.

Rad’ın, bulutları Allah’ın emrettiği yere sevk etmekle görevli olan bir melek olduğuna dair hadis de vardır. (bk. Tirmizi, 3117; Tuhfetu’l-ahvezi, 9/290)