Allah her şeyi bildiğine göre, "Allah'ın yeryüzünde (devriye) gezen melekleri ümmetimin yaptıkları duaları, salavatları bana ulaştırırlar." ifadesine ne gerek var?

Soru Detayı

- Ayrıca meleklerin yazmasına gerek var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda yer alan "Allah'ın yeryüzünde (devriye) gezen melekleri ümmetimin yaptıkları duaları, salavatları bana ulaştırırlar." ifadesinden anlaşılması gereken husus, bu bilgilerin Hz. Muhammed (asm)’e ulaştırılmasıdır. Burada bu bilgilerin Allah’a ulaştırılacağına dair bir ifade söz konusu değildir. Nitekim konuyla ilgili bir hadis rivayeti şöyledir:

“Yeryüzünde Allah’ın seyyah melekleri vardır; ümmetimin selâmlarını bana ulaştırırlar.” (Müstedrek, 2/456, no. 3576)

Meleklerin amelleri yazmakla görevlendirilmesinin hikmeti, Allah’ın adaletinin -her türlü vesvese şaibesinden uzak olarak- parlak bir şekilde ortaya çıkmasıdır. İnsanlık camiasında ve özellikle İslam aleminde adaletin tahakkuku iki şahidin ifadelerine bağlı olduğu bilinmektedir.

İşte bunun gibi, biri sağ omzumuzda, bir sol omzumuzda olan iki şahidin bulundurulması, Allah’ın adaletini açıkça ortaya koymaktadır. Yoksa, Allah elbette her şeyden haberdardır ve hiçbir vasıtaya ihtiyaç duymadan her şeyi bizzat bilmekte, işitmekte ve görmektedir.

Allah, Hakîm isminin gereği olarak yaratmasını belli sebepler altında gerçekleştirdiği gibi, -kendisi her şeyi bilmekle beraber- kıyamet gününde “İşte kitabın; al da kendin oku…” (İsra, 17/14) diyecek kadar adaletinden emin olarak, kullarının imtihandan aldıkları puanları da melekler vasıtasıyla yazıp kayıt altına aldırmayı uygun görmüştür.