Hazreti Hasan'ın soyu neden imam sayılmıyor?

Soru Detayı

- Şia ve Ehli Sünnet neden imamların 12 tane olduğunu söyler. 12 imamların öz kardeşleri ve Hazreti Hasan'ın soyu neden imam sayılmıyor?
- Yani örnek olarak Muhammed Bakır Efendimizi İmam sayanlar, neden Zeyd Bin Ali Efendimizi saymıyorlar. İmamların sayısı hakkında herhangi bir hadis mevcut mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- 12 imamın Hz. Hüseyin’in neslinden gelmeleri Allah’ın takdiridir.

- Hz. Hasan’ın çocuklarının soyu başka şekilde insanları şereflendirmişler.

- Hz. Hasan’ın oğullarından Hasan (el-Musenna), Zeyd, Talha, Kasım, Ebu Bekir, Abdullah Kerbela’da şehit olmuşlar. Ayrıca, Amr, Abdurrahman, Hüseyin, Muhammed, Yakub ve İsmail adındaki çocukları da vardır. Ancak Hz. Hasan’ın nesli, yalnız Hasan (el-Musenna) ve Zeyd vasıtasıyla devam etmiştir. (bk. Zehebi, es-Siyer, 3/279)

- Öyle anlaşılıyor ki, Hz. Hüseyin’nin nesli hep büyük alimler olduğu için onlar şöhret bulmuşlardır.

Şia’nın “isna aşeriye” veya İmamiye adıyla bilinen kolu bu 2 imamı masum imamlar listesine almışlar, Ehl-i sünnet de bu imamlara büyük bir saygı göstermişlerdir.

- Belki de hadis-i şerifte  Peygamberimiz (asm)'in “Benden sonra 12 emir gelecek...” şeklindeki ifadesi, “12 imam”ın sayısında ve 12. imamın Hz. Mehdi olduğuna dair yorumlarda önemli rolü olmuş olabilir.

- Şüphesiz bu konunun kesin bir şekilde tespiti için, bunun tarihi arka planını geniş bir araştırmaya ihtiyaç vardır.

- Bununla beraber, Şii kaynaklarında sahih kabul edilen bir rivayete göre, Hz. Ali ehl-i beytten “12 imamın geleceğini” bildirmiştir. (bk. Uyunu Ahbari’r-Rıda, 2/60)