“Eşhedu enne Aliyyen veliyullah” demek sakıncalı mı?

Soru Detayı

- Şehadet ederken siyasi bir mana katmadan Eşhedu En La İlahe İllallah ve Eşhedu Enne Muhammeden Resulullah ve Eşhedu Enne Aliyyen Veliyullah, demek sakıncalı mı?
- ​Ayrıca İran’da ezan bu şekilde okunuyor. Ezanı bu şekilde okumanın kameti bu şekilde getirmenin bir sakıncası var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gerek şehadet sözü ve gerekse ezanın sözleri Peygamberimiz (asm) zamanında tespit edilmiş, hem o devirde hem de Raşid Halifeler devrinde bu tespite göre söylenmiş ve okunmuştur.

Ezan İslam'ın şiarı yani nişanesi olduğu için onun üzerinde bir tasarruf yapılamaz. Dolayısıyla Ehl-i sünnete göre ezana yapılacak her türlü ilave bid'attır ve uygulanması caiz değildir.

Kişi ezandan bağımsız olarak söyleyebilir.