Bir konuyu veya dersi yazarak çalışmak, Peygamber Efendimizin sünneti midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimizin (a.s.m) yazı yazmadığını, okuma-yazmasının olmadığını biliyoruz.

Yazarak çalışmanın önemine ışık tutacak, “İlmi yazarak kayıt altına alın.”(Kenzu’l-Ummal, h. No: 29332) mealinde bir hadis rivayeti vardır.

Ayrıca bu manayı destekleyen diğer bazı rivayetler de vardır. Abdullah b. Amr b. As anlatıyor: Peygamberimiz (a.s.m) bana:
“İlmi kaydet / bağla.” dedi.
“İlmin kaydı nedir?” diye sorduğumda,
“Kaydı yazmaktır.”  buyurdu.(Heysemi, Mecmau’z-zevaid, 1/152).

Diğer bir rivayette ise, Hz. Enes anlatıyor: Adamın biri Peygamberimiz (a.s.m)’e geldi ve hafızasından şikayet etti. Efendimiz (a.s.m), ona: “Sağınla / sağ elinle (yazmakla) hafızana yardımcı ol.” diye tavsiyede bulundu (bk. a.g.y).