Cahilden bir kimse cennete gitse, siz onunla arkadaş olmayın, anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

- Bazı kimseler böyle bir hadis olmadığını söylüyorlar. Bu ifadenin hadis olup olmadığı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İlgili bilgiye herhangi bir hadis kaynağında rastlayamadık.

Bir açıdan en büyük cahil kâfir olan kimselerdir. Buradaki ifadede bir mübalağa sanatı içinde bu husus vurgulanmış olabilir: “Cennete de gitse cahille arkadaş olma!” diye.

- Nitekim, Ebu Davud ve Tirmizi’de şöyle bir hadis vardır:

“Yalnız mümin olan kimse ile arkadaşlık yap. Yemeğini de sadece takva sahibi kimseler yesin.” (bk. Aclunî, 2/468; Kenzu’l-Ummal, h. no: 24785)

- Hz. Ali’nin şiir olarak söylediği şu sözü meşhurdur:

“Sakın sakın, cehaletin kardeşine / cahil olan kimseye arkadaşlık etme!” (Kenzu’l-Ummal, h. no:25592)