"... iki şifa kaynağından asla vazgeçmeyin... " hadisi sahih midir?

Soru Detayı

"Benden sonra şu iki şifa kaynağından asla vazgeçmeyin: Kur'an-ı Kerim ve bal."
- Bu Hadis sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“İki şifa kaynağından vazgeçmeyin; bal ve Kur’an.” (bk. İbn Mace, Tıp, 7; Hakim, Müstedrek, 4/200;  Kenzu’l-Ummal, h. no: 28102) Hakim ve Zehebî hadisin sahih olduğunu söylemiştir.

Her ikisi de vahiy mahsulüdür. Biri Hz. Muhammed (asm)’e yapılan vahiy, diğeri balarısına yapılan vahiy / ilhamdır. İkisinin de şifa olduğu Kur’an'la sabittir.(bk. Nahl, 16/68-69; İsra, 17/82).