Balın şifa olmasıyla ilgili hadisler var mıdır?

Soru Detayı

"Üç gün aç karnına bal yiyene..." diye devam ediyor tam hatırlamıyorum. Böyle bir hadis var mı?
- Balın şifa olmasıyla ilgili başka hadisler var mıdır, varsa nasıl anlamlıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Her şeyden önce balda şifa olduğu hususu Kur’an’da yer almaktadır.

“Rabbin, bal arısına; ‘dağlardan, ağaçlardan ve insanların kuracakları kovanlardan kendine evler edin! Sonra meyvelerin her birinden ye, Rabbinin senin için kolaylaştırdığı yollara gir.’ diye ilham etti. Arıların karınlarından, renkleri çeşitli, içinde insanlar için bir şifa bulunan bir şerbet (bal) çıkar. Şüphesiz ki bunda, düşünen bir toplum için elbette (Allah’ın sonsuz kudret, ilim, hikmet ve rahmetini gösteren) bir delil (ayet) vardır.” (Nahl, 16/68-69)

- İlgili hadis rivayeti şöyledir:

“Kim her ay üç gün sabahleyin bal yerse, ona büyük belalar dokunmaz.” (Beyhaki, 8/84)

- Amir b. Malik anlatıyor: “Vücudumda bir yorgunluk, halsizlik ve sızı hissediyordum. Tedavi ve şifa için Hz. Peygambere birini gönderip yardım istedim. Bana bir okka bal gönderdi.” (Beyhaki, 8/85)

- Adamın biri Hz. Peygambere gelip kardeşinin karnından (ishalden) şikâyet ettiğini söyledi. Hz. Peygamber ona bal (şerbetini) içirmesini tavsiye etti. Adam balı içirdiği halde ağrısının / ishalinin geçmediği söyledi. Resullah: “Kardeşinin karnı yalan söylüyor.. Git yine bal içir.” buyurdu. Üçüncü defada adam iyileşti. (Buhari, Tıb, 24)

- Balın şifa olması, bütün hastalıklara şifa olduğu anlamına gelmez. Balın özü, değişik bitkiler, çiçeklerdir. İlaçların önemli bir kısmı da bitkiseldir. Bölgelere göre, arıların kullandığı bitkilerin, çiçeklerin ihtiva ettiği ilaçların indeksine göre farklı hastalıklara şifa olduğunda şüphe yoktur.