Namaza durunca günahlar alınır mı?

Soru Detayı

- Bu rivayetin kaynağı, sıhhat durumu ve kısa açıklaması nedir?
- Kul namaza duracağı zaman Mevla (c.c) Meleklere buyurur :
"Kulumun üstünden günah ağırlıklarını alın ki namazı rahat eda etsin."
- Melekler emri yerine getirir, kul namazı bitirir ve Melekler Allah (c.c)'a sorar;
"Günahlarını yükleyelim mi?"
- Mevla (c.c) şöyle buyurur;
"Aldığım günahı geri yüklemek benim şanıma yakışmaz.."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İlgili bilgiye; mesnetsiz verilen Türkçe interneti dışında, ne kaynaklarda ne de Arap sitelerinde rastlayamadık.

- Benzer bir rivayet şöyledir:

Hz. Selman anlatıyor: Peygamberimiz (asm) buyurdu ki:

“Mümin kul namaz kılmaya kalktığı zaman, günahları başının üzerine konulur. Sonra (namaz esnasında), ağacın dallarının sağa-sola dağıldığı gibi günahları dağılıp gider.” (bk.Taberani, el-kebir, 6/236)

- Bu rivayetin senedinde, bir ravi zayıf olduğu için bu rivayet zayıf kabul edilmiştir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, 1/300-301)

- Benzer bir rivayet de İbn Ömer’den nakledilmiştir. (bk. Deylemi, 1/288).

Deylemi de zayıf rivayetleri nakletmekle meşhurdur.