Kul namaza durunca günahları silinir mi?

Soru Detayı

- Abdestte sanırsam şöyle bir şey duydum kişi elini yıkadığı zaman eliyle işlediği günahlar silinir.
- Namazda da şöyle bir şey duydum: Kul Allah'ın huzuruna çıkacağı zaman Allah meleklere kulumun günahlarını kaldırın bana günahlarla gelmesin.
- Bu hadis mi, sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdest

Abdestin günahları temizleyeceğiyle ilgili sahih hadisler vardır. Bunlardan birkaç tanesi şöyledir:

“Kim güzelce (İslam’ın emrettiği şekilde) abdest alırsa, o kimsenin günahları tırnaklarının altına varıncaya kadar bütün vücudundan çıkar." (Müslim, Taharet 33)

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz abdest aldıktan sonra şöyle buyurdu:

“Kim bu şekilde (benim abdest aldığım biçimde) abdest alırsa, geçmiş günahları affedilir. Namaz kılması ve mescide gitmesi ise, onun için bir nafile (artı / ekstra bir sevap) olarak yazılır.” (Müslim, Taharet, 8)

Diğer bir rivayette Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurdu:

“Bir Müslüman / bir mümin abdest alırken, yüzünü yıkadığında, gözleriyle (harama bakarak) kazandığı günahlar su ile birlikte / veya suyun son damlasıyla birlikte yüzünden akar gider. Ellerini yıkadığında, onların yaptığı kötülüklerden dolayı kazandığı günahların hepsi su ile birlikte / veya suyun son damlasıyla birlikte çıkar/akar gider. Bu adam ayaklarını yıkadığında ise, iki ayağının kötülüğe yürüyerek kazandığı bütün günahlar o su ile / veya suyun son damlasıyla çıkar gider, öyle ki (adam) bütün günahlarından tertemiz olur.” (Müslim, Taharet 32)

“Bir Müslüman abdest alıp namazını kılarsa, o namaz ile ardından gelen namaz arasında kazandığı bütün günahları affedilir.” (Müslim, Taharet 5)

Namaz

“Kul Allah'ın huzuruna çıkacağı zaman Allah meleklere kulumun günahlarını kaldırın bana günahlarla gelmesin.” anlamında bir bilgiye -mesnetsiz verilen Türkçe internet siteleri dışında- kaynaklarda rastlayamadık.

Benzer bir rivayet şöyledir:

Hz. Selman anlatıyor: Peygamberimiz (asm) buyurdu ki:

“Mümin kul namaz kılmaya kalktığı zaman, günahları başının üzerine konulur. Sonra (namaz esnasında), ağacın dallarının sağa-sola dağıldığı gibi günahları dağılıp gider.” (bk.Taberani, el-kebir, 6/236)

Bu rivayetin senedinde, bir ravi zayıf olduğu için bu rivayet zayıf kabul edilmiştir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, 1/300-301)