Hastanın inlemesi ibadet mi?

Soru Detayı

- Hastanın inlemesi tesbihtir anlamında bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili bir hadis rivayeti şöyledir:

"Hastanın inlemesi tesbihtir (sübahanellah demektir), bağırması tehlildir (Lâ ilâhe illallah demektir), nefes alıp vermesi sadakadır, uyuması ibadettir, bir taraftan bir tarafa dönmesi ise cihattır. Allah meleklerine şöyle buyurur: 'Kuluma sıhhatinde yaptığı en iyi ameli yazınız.' Hasta iyileştiğinde de günahsız kalkar."

Bu hadisi Deylemi ve Hatib rivayet etmiş, her ikisi de senedinde bulunan bütün ravilerin güvenilir olduğunu belirtmişler, ancak Hüseyin b. Ahmed el-Belhi’nin meçhul yani bilinmediğine dikkat çekerek rivayetin zayıf olduğuna işaret etmişlerdir. (Kenzü’l-ummal, h.no: 6705)