Hastalıkla geçen zaman ibadet sayılır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, şikayet etmemek ve farzları da elinden geldiği kadar yerine getirmek kaydıyla, hastalıkla geçen zamanlar ibadet sayılabilir. Hatta, bu hastalık günahlarından yıkanıp arınmasına ve bağışlanmasına vesile olabilir.

Nitekim Hz. Peygamber (asm) Efendimiz şöyle buyurmuştur:

 إِذَا ابْتَلَى اللَّهُ الْعَبْدَ الْمُسْلِمَ بِبَلَاءٍ فِي جَسَدِهِ قَالَ اللَّهُ لِلْمَلَكِ اكْتُبْ لَهُ صَالِحَ عَمَلِهِ الَّذِي كَانَ يَعْمَلُ فَإِنْ شَفَاهُ غَسَلَهُ وَطَهَّرَهُ وَإِنْ قَبَضَهُ غَفَرَ لَهُ وَرَحِمَهُ

"Allah Müslüman kulunun bedenine bir hastalık verdiğinde, o kuluna müekkel meleğine şöyle der: 'O kulumun sağlıklıyken yaptığı (şimdi hastalığından dolayı yapamadığı) bütün amellerin sevaplarını aynen yaz.' "

"Eğer Allah o kuluna şifa verirse, onun günahlarını yıkar ve onu günah kirlerinden arındırır. Eğer onun ruhunu alırsa, günahlarını bağışlar ve rahmetiyle muamele eder." (Ebu Yala, Müsned, 7/232-233)

Bu hadisin senedinde geçen raviler güvenilirdir. (bk. Heysemi, Mecmeu^z-zevaid, h. no: 3755)