Allah hayır murad ettiği kişiyi dünya ile meşgul etmez, ne demek?

Soru Detayı

- Deylemi’de ya da başka bir hadis kitaplarında böyle bir hadis geçiyor mu:
“Cenâb-ı Hakk bir kuluna hayır murad etti mi, onu Zat-ı Uluhiyyetine hizmet ettirmek için onu evlilik ve dünya gibi meşgalelerle uğraştırmaz."
- Böyle bir hadis var mı, varsa sıhhati nedir, nasıl açıklanabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Sorudaki gibi bir rivayete rastlayamadık.

Deylemide şöyle bir rivayet vardır:

“Allah bir kula hayır murad ettiğinde, onun zenginliğini nefsinde ve takvasını kalbinde kılar. Bir kula da şer murad ederse, onun fakirliğini gözleri önüne koyar.” (Hakim, 2/214; Deylemi, 1/243)

Bu rivayetin senedinde geçen bir kişinin zayıf olduğu söylenmiştir. (Münavi, 1/255)

Eğer sorudaki bilgiyi, Türkçe bir kaynaktan aldıysanız, yukarıdaki hadis ve benzerlerindeki ifadelerin yorumlanması şeklinde de olabilir.

Bu konuda benzer rivayetler için tıklayınız:

Allah, bir insan hakkında hayır murad ederse o insana neler verir ...