Cami temizlemek, dört yüz hac sevabı mı?

Soru Detayı

- Böyle bir rivayet var mı, yoksa camileri temiz tutmaya teşvik mi?
"Kişi, Allah’ın evlerinden bir ev süpürürse, Allah, ona sanki dört yüz kez haccetmiş, dört yüz insan azat etmiş, dört yüz gün oruç tutmuş ve dört yüz kez gazveye çıkmış gibi sevap yazar." (Deylemi)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rivayetin tamamı şöyledir:

“Kim Allah’ın evlerinden birini süpürüp temizlerse, dört yüz hac yapmış, dört yüz gazveye katılmış, dört yüz köle azat etmiş ve dört yüz sene oruç tutmuş gibi sevap kazanır.” (bk. Deylemi, 5504)

Şevkani, mevzu yani uydurma rivayetleri topladığı eserinde bunun uydurma olduğunu bildirmiştir. (bk. el-Fevaidu’l-Mecmua, no: 45)