Sadece Receb ayında oruç tutanların gireceği köşkler... hadisi sahi mi?

Soru Detayı

"Receb ayında Allahü teâlâya çok istiğfar edin; çünkü Allahü teâlânın, Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkler vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer."
- Bu hadis sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Recep ayında çokça istiğfar ediniz. Çünkü o ayda Allah, her saat birilerini cehennemden azat etmektedir. Cennette öyle köşkler vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer.”(1)

Bu hadisin sahih olmadığı ifade edilmiştir. Zira senedinde geçen Esbağ isimli ravi hakkında “Hiçbir şey değil, hiçbir değeri yok.” anlamına gelen “leyse bi şey” ifadesi kullanılmıştır.(2)

İbn Kayyim el-Cevzi, Recep ayında tutulması gerektiği söylenen oruç ve bu ayın bazı gecelerinde kılınması gerektiği söylenen namazla ilgili hadis olmadığını ifade etmiştir.(3)

Ancak Aliyyü’l-Kari, Recep ayı hakkında birçok uydurma hadisin bulunduğunu kabul etmekle birlikte, İbn Kayyim’in bu iddiasını abartılı bulmuş ve şöyle demiştir:

“Bu (iddia) araştırılmaya muhtaçtır. Çünkü zayıf da olsa Recep ayında oruç tutulabileceğine dair hadisler vardır. Fakat bu zayıf hadisler birbirini desteklemekte, kuvvetlendirmektedir.”(4)