Nafaka ömür boyu neden haram?

Soru Detayı

- 20 yıl sonra boşanan kadının ailesi babası annesi yoksa ne yapabilir ortada mı kalacak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuyu defalarca sitemizde cevapladık.

Bir insan aç, açık, ortada kalmış ise, bunun ihtiyacını gidermek boşayan kocanın değil, yakından uzağa akrabasının; bu da olmazsa devletin vazifesidir.

Bu nedenle, İslam'ın bütün hükümlerini hayatına tatbik eden Müslümanların olduğu bir yerde, bırakın boşanmış bir kadını, hiçbir insan, hatta hiçbir canlı aç ve açıkta kalmaz, kimseye muhtaç olmaz.

Bu açıdan konuya Hak Din olan İslam'ın bütün yönleriyle bakılması ve ona göre konuşulması gerekir. Yoksa İslam dinine iftira olur.

Eski kocası da isterse tasadduk kabilinden yardım edebilir.