Kadının mirastan yarım alması, kadının özgürlüğünü kısıtlar mı?

Soru Detayı

- Miras meselesinde kadının erkeğe göre yarım pay alması (Nedeninin kadına, kocasının bakması olduğunu biliyorum) kadını erkeğe bağımlı yapacağından dolayı kadının özgürlüğünü kısıtlar mı?
- Mesela kendi başına çalışmak isterse yine de bir erkek tarafından bakılacak ve bir şekilde tam anlamıyla özgür olmayacak.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Koca aile reisi olduğu ve ailenin geçimini temin ettiği için aile fertlerinin -dışarıda bir işte çalışmak gibi- bazı konularda ona danışması, ondan izin alması, düzenin korunması bakımından zorunludur.

Evliliği seçen kadın ve erkek, bekarlara nispetle bazı sınırlamalara razı oluyorlar demektir; bu yüzden “Bekarlık sultanlıktır.” demişlerdir.

Kadın bir zaruret yok iken dışarıda bir işte çalışmak istiyorsa ya kocasından izin alır ya da hürriyeti seçer ve boşanır; yani burada bir kölelik, bir tabilik değil, hür bir tercih vardır.