Neden ilk insan erkek ve neden kadınlar erkekler gibi özgür değil?

Soru Detayı

- İslam’da kadının değeri nedir?
- Neden kadın peygamber yok?
- Kadın erkeğe göre neden güçsüz?
- Neden kadın erkeğe hep itaatkar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İslam’da kadın da erkek gibi değerlidir; değer cinsiyete değil, iman, ibadet, ahlak ve değer üretimine bağlıdır.

- İlk insan kadın olsaydı “Neden kadın?" diye sorulurdu. Bu önceliğin de değerle bir alakası yok. Yaratan öyle başlamayı uygun görmüş.

- Bazı kadınların peygamber olduklarını kabul eden alimler de vardır.

 - Kadın köle de değil, tutuklu da değil, erkek de kadın da bazı makul ve meşru sınırlamalar dışında hürdürler.

- Her kadın her erkekten güçsüz değildir. Bir kısım erkeklerden güçlü nice kadınlar vardır. Güç kas gücünden, fiziki güçten ibaret de değildir. Psikolojik güç, fiziki güç kadar hatta bazen ondan daha önemlidir.

Tabii olarak (yani yaratılıştan) iki cinsin yüklendiği farklı yükler vardır; bu yükleri kaldırabilmek için gerekli olan maddi ve manevi güç, dengeli ve yeterli olarak dağıtılmıştır.

Yaratılıştan değil de toplum düzeninden, yaşama tarzından, iş bölümünden… oluşan güç ve beceri farkı ise sabit değildir, değişime açıktır.

- Allah’ın emir ve yasaklarına aykırı olursa, hiçbir emre ve şahsa itaat edilmez.

Aile küçük bir toplumdur, topluluktur, kurumdur; burada bir düzene ihtiyaç vardır. Bu düzen, herkesin yerini bilmesine, üzerine düşeni yapmasına, karşılıklı sevgi, saygı ve anlayışa bağlıdır.

Düzen olması gereken yerde bu düzeni koruyan, kollayan, fertleri ile danışarak ve yardımlaşarak yöneten bir reise / yöneticiye ihtiyaç vardır. O yöneticiye, meşru olan konularda itaat olmazsa düzen bozulur.