Kadının özgürlüğü kısıtlanıyor mu?

Soru Detayı

- Bu konuda çok fetva okudum ama bazı şeyleri anlamakta zorlanıyorum. İslam kadına belirli haklar veriyor ama erkekler kadınların koruyucusu olduğundan eşlerinden mesela dışarı çıkmak için bile izin alması gerekiyor. Belki yaşadığımız zamanın şartlarından mı bilmiyorum ama örneğin markete gitmek için izin istemek veya kocanın eşinin markete gitmesine meşru bir sebep olmadan izin vermemesi garip geliyor. Genel bir izin verilebilir ama sonuçta yine izine tabii.
- Kocalar eşlerine finansal olarak baktığı için onlara böyle bir hak verilmiştir diyenler var ama sırf bu yüzden özgürlük kısıtlanmıyor mu?
- Kadının iyiliği için olabilir ama cidden meşru bir sebebi yokken yürüş yapma temiz hava alma market vb gibi şeylerin izine tabii olmasını anlamıyorum.
- Ayrıca o zaman zengin olan bir kadın, kocasından maddi destek almıyorsa, dışarı çıkması için izin alması gerekmez. Bunu anlamak istiyorum gerçekten o zaman evlerde hapisiz, özgürce hareket edemiyoruz, kadın olduğumuz için kısıtlanıyoruz.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadının evde hapsi diye bir islami kural, hüküm ve doğru uygulama yoktur.

Kadın erkeğin, erkek kadının ne zaman nerede olduğunu bilme ihtiyacındadır. Her iki taraf da bunu yapar, açıklar.

Aile hayatı örf, âdet, karşılıklı sevgi, saygı, anlayış, şefkat, yardımlaşma çerçevesinde yürür. Aile, birinin emrettiği, diğerinin mutlak itaat ettiği bir asker ocağı değildir.

Ailede iş bölüşümü örf ve âdete göre yapılır. İçeride ve dışarıda yapılacak belli vazifeler için ayrıca izin alınmaz.

Ailede bir düzen de gereklidir; düzen bunu koruyan birine muhtaçtır ve o da İslami gelenekte erkektir.