Erkeğin sadık olması, kadının sadık olması kadar önemli değil mi?

Soru Detayı

- Kıskanmak kadının sınavı deniyor, bu ikinci eşe veya eşimizin bizi aldatmasına sabretmek mi demek?
- Ama ikinci eşi kabul etmeme hakkı bize verilmiş bunu kullanırsak neden yanlış olsun anlamıyorum. Erkeklerde de kıskançlık var, onlara neden aldatmaya sabretmeleri söylenmiyor?
- Erkeğin eşini kıskanması normal ve güzel bir şey ama kadının eşini kıskanması onun sınavı ve katlanmalı, durum böyle midir?
- Yani kocası başka kadınlarla konuşan kadınlara haram olduğu için yapmamasını isteyin, siz rahatsız olduğunuz için değil deniyor ama erkeklere böyle bir şey söylendiğini duymadım.
- Neden bizim duygularımıza değer verilmiyor veya neden erkeklerin de sadık olması o kadar önemsemiyor?
- Sadakat kadınlara mı mahsus?
- Evet, ikinci evlilik erkeklere helal ama kadınlar eşlerinin tek eşli olmasını istiyor. Erkeğin eşine sadık olması ve kadının kocasına sadık olması eşit önemde olmaz mı? (günah olması açısından değil ama duygusal olarak tarafların bu durumu kabullenip kabullenmemesi açısından)
- Yoksa Allah kadınların eşlerine sadık olmalarını istiyor ama erkeklerin eşlerine sadık olmalarının önemli olmadığını söylüyor (helal yollarla) diye bir yorum getirebilir miyiz?
- Sadakat denildiğinde ikinci kere evlenmemeyi de dahil ederek soruyorum bu sorumu.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Aile önemli, varlık ve devamı kadının tek kocalı olmasına bağlıdır.

Erkek yalnızca şehvetini tatmin için ikinci kadınla evlenemez. Çünkü evlenmek farklı sebeplere dayanan bir izin bir caizliktir. Birinci kadına bilhassa çağımız ve coğrafyamızda verdiği eziyet ve ruh çöküntüsü ise caiz değildir, koca sırf şehvet için bunu yapamaz.

İkinci evlilik için meşru mazeretler gerekir. Kadının çocuğunun olmaması, cinsel soğukluk vb.

Ayrıca birinci kadın razı olmazsa ayrılma hakkı vardır.