Kadın erkeğin nefesi, erkek kadının ruhudur, ne demek?

Soru Detayı

“Kadın erkeğin nefesi, erkek kadının ruhudur.” (Halid bin Velid)
- Bu söz ne anlama geliyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bakabildiğimiz kaynaklarda, gerek Hz. Halid bin Velid’e gerekse başkasına ait bu anlama gelen bir rivayet bulamadık.

Eğer Halid bin Velid'in “Kadın erkeğin nefesi, erkek kadının ruhudur.” anlamında bir söz varsa, buna şöyle bir yorum yapılabilir:

“Kadın erkeğin nefesidir.” sözü, kadının erkeğin hayat arkadaşı olduğuna işarettir. Hayat arkadaşı sevinçte, hüzünde, ona yardım eden sırdaşıdır. Bu işleviyle değişik yönden erkekte oluşan sıkıntılar, kederler onun nefesini daraltır.

İşte kadın ona yardım etmek suretiyle onun nefesini açar. Manen tıkanmış olan nefes borusunu tebessümü, iltifatı, teselli vermesiyle nefes almasını sağlar.

“Erkek kadının ruhudur.” sözünün anlamı şu olabilir:

Dünyada hayatın insanlara yüklediği maddi-manevi yükümlülükler pek çoktur. Kadın sabırsızlığı, güçsüzlüğü, fevri hareket zembereğinin hızlı olması, hayattaki problemleri büyütür, onu âdeta ölü gibi yatağa yatırır.

Erkek, güçlü dinamikleriyle onun yardımına koştuğu zaman cansız cenaze hâline gelmiş eşini ruh gibi canlandırır.

Özetle, karı-koca, aile meyvesinin, aile saadetinin ve aile cennetinin iki yarımı gibidir, birbirini tamamlar; biri eksik olunca diğeri de eksik olur.