Koca, karısından sorumlu olacak mı?

Soru Detayı

- Mahşer yerinde yani Hesap gününde Allah hanımın hesabını kocasından mı soracak; yoksa kadının kendisinden mi soracak?
- Yani kocanın karısı ile ilgili sorumlu olacağı alanlar var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadın olsun erkek olsun, kendisine, aile ve çevrede bu imkân veriliyorsa eş seçerken dindar ve ahlaklı olanı seçmek durumundadır; zengin, şanlı şöhretli vb. diyerek uygunsuz biri ile evlenirse elbette sorumlu olur.

Bilmeden evlendiğinde ise -erkek olsun kadın olsun- kusurlu, günahkâr olan karşı tarafı ıslah için uğraşacaktır (Emir bi’l-ma’rûf…)Bunu yapmazsa yine sorumlu olur.

Yaptığı hâlde karşı taraf günaha devam ediyorsa ve ayrılmasının önünde meşru bir engel yoksa ondan ayrılmalıdır, ayrılmazsa yine sorumlu olur.