Koca, karısını farz ibadetlere zorlayabilir mi?

Soru Detayı

1. Bazı alimlere göre namaz kılmayan karısını koca azarlayabilir bazı alimlere göre de koca karısına tazir cezası verebilir görüşleri var. Koca nasıl bir tazir cezası verir? Azarlamak günah değil mi? Tazir cezası sadece devletin yapabileceği bir şey değil mi? Koca, eşini farz olan şeylere (ibadet, tesettür) zorlayabilir mi? Veya günah bir şey yapmaması için zorlayabilir mi? Bu zorlama kocanın dini hakkı mıdır? Tesettürlü olmayan eşine de gerekli ikazlar yapıldıktan sonra kocanın günahı ortadan kalkar deniyor. Koca neden bu günaha ortak olsun ki ikaz etmese bile? Koca, eşinin bütün günahlarından mı sorumlu yoksa sadece farz ibadetlerinden mi? Herkes kendi günahından sorumlu değil mi?
2. Koca madem farz şeylerde karısına belirli ikazlar, namaz durumunda da azarlama tazir verebilir, aynı şeyleri günahkar olan kocası için karısı yapabilir mi? Alkol içen, namaz kılmayan kocası için mesela.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

Koca, karısının namaz kılmasını ve tesettürlü olmasını ister. Esasen evlenmeden önce bunların var olup olmadığına bakması ve eğer yoksa o kadınla evlenmemesi gerekir.

Diyelim ıslah ederim diye düşündü ve evlendiler, öğüt verir, sevdirmeye çalışır, ama zorla, sopa ve ceza ile olmaz ve kocanın böyle bir yetkisi de yoktur. Baktı ki, olmuyor boşar.

Bir koca, karısı örtünmediği ve namaz kılmadığı ve ıslahı da kabil olmadığı hâlde onunla yaşamaya devam ederse, bu bakımdan sorumlu olur; çünkü hem çocuklarına hem de çevreye kötü örnek olma tehlike ve ihtimali vardır ki, bunu hafife almak olamaz.

Cevap 2:

Islah faaliyetini / vazifesini ikiye ayırmak mümkündür:

a) Özel,
b) Genel.

Özel, ıslah kişinin kendisi ve yakınlarına yönelik olandır; bu vazifede kimin ne kadar ve nasıl sorumlu olduğu belirlenmiştir.

Genel ıslah vazifesi ise ümmetin bütün fertlerinin birbirine karşı olan ıslah faaliyetidir. (emir bi’l-ma’râf nehiy ani’l-münker, te’dîb, eğitim…)

Bu ikinci ıslahta kadın erkek farkı yoktur. Bir kimse haram işliyorsa, karısı olsun başkası olsun bir kadın da ona karşı gücü yettiği kadar ıslah vazifesini yapmakla yükümlüdür. Eğer kocası ise ve ıslahı da kabul etmiyorsa, boşanma hakkını kullanabilir.