Kocası koşmasını isterse kadın koşmak zorunda mı?

Soru Detayı

"Bir erkek, hanımına kızıl dağdan kara dağa, kara dağdan kızıl dağa koşmasını emretse, kadının emri yerine getirmesi lazımdır." (Tirmizi, Nesai, İbni Mace)
- Böyle bir hadis var mı, kocası istedi diye kadın koşmak zorunda mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadis için bk. İbn Mace, Nikah, 4, h. no: 1852.

Bu hadis rivayetine, Tirmizi ve Nesai’de rastlayamadık.

Şevkani, İbn Mace’deki bu hadis rivayetinin zayıf olduğunu bildirmiştir. (bk. Tuhfetu’l-Ahvezi, 1159)

Eğer hadisin sahih bir veçhi varsa, hadisin bir manası, “Kocası için gerekli olduğunda kadının böyle bir şey yapması gerekirse ve kadının da buna gücü yeterse yerine getirsin.” şeklinde anlamak mümkündür.

Ayrıca aynı durum koca için de geçerlidir. Buna göre, karısı için gerekli olduğunda, kocasının böyle bir şey yapması gerekirse, kocanın da buna gücü yeterse, o da bunu yapmalıdır.

Şu halde, gerekirse kadın kocası için kocası da kadın için koşmalıdır. Ancak bu, hem gerekli olmalı hem de gücünü aşmamalı.