Kocasıyla kavgalı olan kadının duaları neden kabul olmaz?

Soru Detayı

- Bazı hadis rivayetlerinin kaynağı nedir?
- Bu hadislerde, kocasını kızdıran ona küsen kadınların namazlarının, dualarının, iyiliklerinin kabul olmayacağı bildiriliyor. Böyle kadınların duaları neden kabul edilmiyor?
- Aynı durum, karısını kızdıran, ona küsen erkekler için de geçerli midir?
“Kocasını kızdıran kadının duası gırtlağından aşağıya geçmez.” (Beyhaki; Tirmizi)
“Kocası razı oluncaya kadar, kadının namazları ve diğer iyilikleri kabul olmaz.” (Taberani)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda değişik hadis rivayetleri vardır. Birisi şöyledir:

“Üç kişi var ki namazları kulaklarını geçmez (kabul olmaz): Efendisinden kaçan köle, kocası kendisinden küs olduğu halde geceleyen kadın, cemaatinin kendisinden hoşlanmadığı imam.” (Tirmizi, Salat, 266, h no: 360)

Tirmizi, bu hadisin “hasen” olduğunu söylemiştir. (Tirmizi, a.g.y)

Ayrıca, benzer rivayetler de vardır. (bk. İbn Mace, İkametü’s-salat, 43, h.no: 971; Taberani, 11/449)

“Kulaklarını geçmez” ifadesinin manası, tamamen kabul edilmez anlamında değil, “mükemmel bir şekilde kabul olunmaz” demektir. (bk. Tuhfetu’l--ahvezi, 2/290)

Burada kadın sebepsiz yere isyan eder, kocasının istemediği davranışlarda bulunur ve bir nevi naşize haline gelirse, ibadetleri kamil bir şekilde kabul olmaz. Çünkü kocasına karşı isyanı aynı zamanda Allah’a karşı da isyandır.

İslam’da “isyan etmeme” uyarısı vardır. İsyan halinde olan bir kimsenin duası ve sair ibadetlerinin mükemmel bir şekilde kabul edilmemesi anlaşılır bir şeydir.

Aynı durum erkek için de geçerlidir. Eğer kadına zulmederse, o da isyancı olmuş olur. Ve Allah’a isyan ettiği için de onun da amellerinin kamil bir tarzda kabul olmamasının gereğini bu hadislerden anlamak mümkündür.