En büyük azabı kocasına eziyet eden kadınlar mı çekecek?

Soru Detayı

"Cehennemde en büyük azabı kocasına eziyet eden kadınlar ve ülkesine baskı kuran liderler çekecektir." anlamında bir hadis gördüm ama kaynağı yoktu. Sıhhat derecesini verip açıklar mısınız?
-  Acaba mecazi bir anlamda mı söylemiş bu sözü Peygamberimiz?
- O kadar katiller, tecavüzcüler ve hırsızlar varken en büyük azabı sözü edilen bu kadınlar ve liderler mi çekecek?
- Ve neden sadece kocasına eziyet eden kadınlardan bahsediliyor, karısına aynı eziyeti yapanlar ceza çekmeyecek mi?
- Eziyet edenin cinsiyeti önemli mi ki ceza hususunda?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Amr b. Haris b. el Mustalık (r.a.)’den rivayete göre, şöyle demiştir:

“Kıyamet günü azabı en şiddetli olan iki kişiden bahsedildi; Kocasına isyan eden kadınla, kendisini istemedikleri halde onlara imamlık yapan kimse.” (Tirmizi, Salat, 150, h.no: 360; İbn Ebi Şeybe, el-Musannef h.no: 4110)

Bu hadisin senedinde yer alan Mansur’un bildirdiğine göre, hadiste söz konusu edilen imamlardan maksat zalim olan imamlardır. Yoksa, sünnete göre yaşayan imama gelince, günah, ondan hoşlanmayan, onu istemeyen kimselere aittir. (Tirmizi, a.y; Tuhfetu’l-Ahvezi, 2/290)

Bu rivayetin Peygamber Efendimize (asm) ait bir hadis olma ihtimali kuvvetlidir. Çünkü Amr b. el-Haris el-Mustaliki sahabidir. (bk. Tuhfetu’l-Ahvezi, a.y)

Bu gibi hadislerde yer alan “en şiddetli azabı görenler” ifadesi, bunlara özel bir durumu ifade etmiyor. Söz konusu edilen hususun önemini belirtmek üzere böyle bir üslup kullanılmıştır. Nitekim, bazı hadis rivayetlerinde “en şiddetli azabı görenler”; musavvir olanlar / suret yapanlar olarak ifade edilmiştir. (bk. Buhari, Libas, 89)

Demek ki, bu rivayette özelikle karı-koca arası haklara ve toplumu idare edenlerle diğerleri arasındaki hakların ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilmiştir.

Şu hadle, kocasına isyan eden kadın suçlu olduğu gibi, karısına zulmeden koca da suçludur; idaresinde bulunanlara zulmeden kişi günahkâr olduğu gibi, sünnete uygun yöneticilik yapandan razı olmayanlar da günahkâr olur.