Baba çocuğuna, koca karısına tazir cezası verebilir mi?

Soru Detayı

- Bazı yerlerde babanın çocuğuna kocanın karısına tazir cezası uygulanabilceğini okudum. Buna göre, örneğin bir adam karısından su istese karısı getirmezse ona evden çıkma yasağı verebilir mi ona şiddet uygulayabilir mi?
- İslamiyet buna müsaade eder mi?
- Eğer bu yanlış ise koca böyle bir durumda hanımına nasıl bir tazir verebilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evlenme akdinin taraflara yüklediği yükler (yükümlülükler) vardır; taraflar bunlara riayet etmezlerse önce nasihat edilir, sonra küsme vb. yaptırım kullanılır, karı koca arasında sopa cezası ve çocuklara sopa ise Peygamberimizin (asm) asla uygulamadığı bir davranıştır.

Tazir cezasını devlet kanunla belirler ve uygular.