Zekat alan bir kadın zekat verir mi, çocuğuna verse olur mu?

Soru Detayı

- Eşi hapiste olan bir bayan hem kendi çalışıp (asgari ücretten az bir ücretle) hem de yakınlarının maddi desteğiyle para biriktirmiş. Buna zekat düşer mi?
- Bir tv programın da "Eşi ölmüş bir bayan zekatını çocuğuna verebilir" denmişti. Aynı durum eşi hapiste olan için de geçerli mi?
- Çocuğuna birikmiş parasından zekat verebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kadının biriktirdiği para, yıllık geçimliğinden fazla olarak nisap miktarına ulaşırsa ve bu paranın üzerinden bir yıl geçerse, kırkta birini zekat olarak verir ve kendisi zekat alamaz.

Küçük çocukların nafakası babalarına aittir. Baba nafaka temininden aciz olursa anne, çocuğa, zekatından harcama yapabilir. Bu harcamayı kocasına zekat olarak vermiş, o da çocuğuna harcamış sayılır.

İmam Ebu Yusuf ve İmam Muhammed’e göre kadın yoksul kocasına zekat verebilir.