Bir bayan, kendi kazancından, eşi için yaptığı alışverişleri nafile zekata niyetlenebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmam-ı Azam'a göre, zengin bir hanım fakir olan kocasına zekat veremez. İmam Ebu Yusuf ve İmam Muhamme'e göre ise verebilir. Çünkü kocasının ihtiyacını karşılmak hanımının görevi değildir. O, bakımdan bu kimse muhtaç olduğu sürece, ona hanımının zekat vermesine bir engel yoktur.

Zekatta fakirin lehine düşünmek esastır. Bu bakımdan İmamı Azam'ın görüşünü tercih etmek gerekir. Bununla beraber, kadın, kocasına aldığı bir eşyadan dolayı sevap kazanır. Çünkü eşlerin birbirlerine yaptığı en küçük bir iyilik dahi büyük bir sevaptır.