Hanefilerin Maturidi mezhebine tabi olmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı

"Siz hanefiler amelde Ebu Hanife'ye, itikatte İmam Maturidi'ye tabisiniz. Ebu Hanife'nin itikatı mı bozuktu da Maturidi'ye tabi oldunuz?" gibi bir soru ile karşılaştım. Cevap veremedim, aydınlatırsanız sevinirim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Esasen Maturidi Hazretleri Hanefidir. İmam Azam'ın görüşlerine göre amel ediyor ve inanıyor. Bu açıdan İmam Maturidi İmam Azam'ın itikadi görüşlerini tafsil ve tekmil etmiştir.