Zekat paraları, hastane ve tedavi masrafları için ödenebilir mi?

Soru Detayı

- Maddi geliri olan ancak eşinin kanser ameliyatı ve tedavisi için hastane ve tedavi masraflarını karşılayamayan arkadaşa zekât verilir mi?
- Bir arkadaşım var, çalışıyor ve ailesinin geçimini sağlayacak kadar kazanıyor, arabası var, geçen yıl aldığı evin kredisi var, şu anda bankada birikimi yok...
- Eşi şu anda hastanede yatıyor ve ödeyemeyeceği faturalar birikiyor. Zekât paraları toplanıp hastane ve tedavi masrafları için ödenebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu kişi zekât alabilecek ölçüde yoksul (ihtiyaç sahibi) sayılır ve ona zekât verilir.