Kocam, paramı bana sormadan harcayabilir mi?

Soru Detayı

- Kocam, benim paramı bana sormadan kendisi veya annesi için harcama yapıyor. Sizce kocamın buna hakkı var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Koca karısının, karı da kocasının parasını izinsiz ve rızasız harcayamaz ve malını kullanamaz.

Evin geçimini, zevcenin ve çocukların normal ihtiyaçlarını karşılamak kocanın borcudur.

Zevce (kişinin karısı) kocasına ödünç para ve mal verirse, bunu koca geri ödeyecektir. Bağışta bulunursa, bunun geri ödenmesi gerekmez.

Koca, karısının izni olmadan onun malını harcarsa, bunu ödemek mecburiyetindedir.

İslam dininde aile fertleri arasında mal ayrılığı esası vardır. Bir aile içinde karı, koca ve çocuklardan her birinin çalışıp kazandığı para veya mal kendisine aittir.

Bir kadın evlenip kocasının evine yerleştikten sonra bütün yiyecek, giyecek ve mesken masrafları kocaya aittir. Bunlar, israfa kaçmadan ve cimrilik de etmeden, eşlerin sosyal seviyelerine göre sağlanır.

Bu konunun daha iyi anlaşılması için, “Kadın kendi evini, kendisinin ikametine tahsis etmesi için kocasına kiraya verebilir.” hükmü örnek olarak verilebilir. (bk. İbnü’l-Hümam, Fethul-Kadir, 3/321-339)

Bununla beraber, hakkınızı helal ederseniz hem sadaka sevabı hem de hakkı helal etme sevabı alırsınız...