Kadın boşanırken nafaka dışında tazminat isteyebilir mi?

Soru Detayı

- 25 yıllık evli bir kadın boşanırken nafaka dışında tazminat isteyebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Boşanma neticesinde kadının sahip olduğu mali haklar; mehir, nafaka ve hükmedilmesi durumunda tazminattır.

Kadın mehrini almamışsa, boşanmayla birlikte mehrin ödenmesi gerekir.

Nafaka ise iddet müddetiyle sınırlıdır. İddet bittikten sonra, erkeğin eski eşine nafaka ödeme mecburiyeti yoktur.

Tazminat meselesine gelince; kadın, kusursuz taraf olup fiziksel ve psikolojik şiddet görerek mağdur edilmesi söz konusu olmuşsa, mahkemenin kadın lehine hükmettiği tazminatı da alabilir.

Ancak kusurlu taraf kadın ve mağdur olan taraf da erkek ise, mehir ve iddet süresi içindeki ihtiyaçlarını karşılayacak nafaka bedelinden daha fazla bir miktarda tazminat belirlenmesi halinde kadının, bu miktardan fazlasını alması haksız kazanç sayılacağından –dini açıdan– fazla olan miktarı tekrar eski eşine iade etmesi gerekir.