Evlilik süresince edinilen mallara kadın ortak olur mu?

Soru Detayı

- Kız yeğenim eşiyle anlaşamadı, 20 yıldan sonra boşanma davası açtılar, boşanacak...
- İslam şeriatına göre evlilik süresince edinilen mallara kadın ortak olmuyor mu?..
- Boşanırken mehir dışında alacağı hiçbir şey yok mu?
- Erkek çalışıp kazandıysa kadın da yardım etti, o mallarda hakkı olması lazım değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kocasına yardım etmek başka, sözleşme yaparak ücret karşılığında çalışmak başkadır.

Kocasının işinde ona yardım eden kadın, bu yardımı (adı üstünde yardım) ona bağışlamıştır.

Kadın, evlenme akdi gereği olarak kocasına işinde yardım etmek mecburiyetinde değildir; bu sebeple işi ücretle yapar, bunu da bir yana kaydederlerse boşansın boşanmasın, kocası ölsün yaşasın ücretini alabilir.