Kocasından ayrılan dul ve hamile bayan ile dini nikah yapılarak evlenilebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eşin, ne şekilde evliliği sona ererse ersin, hamile olan kadın, doğum yapıncaya kadar bir başka erkekle evlenemez. Çünkü bir başkasıyla evlenmek için “hamile olanların bekleme süresi (iddeti) ise, doğum yapmalarıyla sona erer.”

“Kadınlarınızdan âdetten kesilmiş olanlarla, henüz âdet görmeyenler hususunda tereddüt ederseniz, onların bekleme süresi üç aydır. Hamile olanların bekleme süresi ise, doğum yapmalarıyla sona erer. Kim Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, Allah ona işinde bir kolaylık verir.” (Talak, 65/4)