Talak suresinin 1. Ayetinde geçen, kadının hayasızlık etmesi neyi kapsamaktadır, ne anlama gelmektedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu ayette yer alan “fuhuş / hayasızlık” kavramı birkaç şekilde değerlendirilmiştir:

a. İbn Abbas’tan gelen bir rivayete göre, o bunu “zina” olarak değerlendirmiştir. Dahhak’a göre âlimlerin büyük çoğunluğu bu görüştedir.

b. İbn Ömer’den nakledildiğine göre, o bunu “iddet süreleri bitmeden dışarı çıkmaları” olarak değerlendirmiştir.

c. Süddi’nin başını çektiği diğer bir kısım âlimlere göre, ayette yer alan “açık fuhuş”tan maksat açıkça isyan etmek, “naşize” olmak, diliyle kocasına eziyet etmek, ona karşı baş kaldırmaktır. (bk. Razî, ilgili ayetin tefsiri)

Tercih edilen (a) şıkkına göre ilgili cümlenin meali şöyle olur:

“Onlar zina gibi açık bir hayasızlık irtikâb etmedikçe siz onları evlerinizden çıkarmayın.”

Talak suresinin ilk ayetlerinin mealleri, açıklaması ve ilave bilgiler için tıklayınız:

Bir ayette, "Boşadığınız o kadınları evlerinden çıkarmayınız. ..." Buna göre boşanan, kadın kocasının evinden ayırlamaz mı?

Talak suresi, 4. ayetin “Henüz âdet görmeyenlerin iddet süreleri de üç aydır.” ifadesi, âdet görmemiş kız çocuklarının da evlendirilebileceğini mi gösterir?

Talak suresi, 4. ayet: “Hamile olanların bekleme süresi ise, doğum yapmalarıyla sona erer..." ifadesinin, lohusalık döneminde altı hafta ilişkiye girilemeyeceğini söyleyerek, modern tıpla çeliştiği ifade ediliyor?