Müslümanın, aklını karıştıran bir meseleyi anlamak için çaba göstermemesi büyük günah mı?

Soru Detayı

- Ehli Sünnet alimlerine göre Müslümanın aklını karıştıran bir meseleyi anlamak için çaba göstermemesi büyük günahtır.
- Ehli Sünnet alimleri hangi ayet ve hadisleri bu düşüncelerine delil olarak görmüşlerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sayısız ayet ve hadis, hak dine muhatap olanların iman etmelerinin farz olduğunu ifade ediyor.

Araya şüphe, bilgi eksikliği, karşı propaganda ve telkin gibi imanı engelleyen durumlar ve faaliyetler girerse, bunları gidermek için çaba göstermek “iman etme farzının gereği olarak” farzdır.