Doğuda bir Müslümanın ayağına diken batsa, batıdaki hissetmeli mi?

Soru Detayı

- Doğu'da bir Müslümanın ayağına diken batsa, Batı'daki Müslümanın onun acısını yüreğinde duyması gerekir, anlamında bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Doğu'da bir Müslümanın ayağına diken batsa, Batı'daki Müslümanın onun acısını yüreğinde duyması gerekir anlamında bir hadis-i şerif bulamadık.

Ancak bu sözde geçen mana doğrudur, bunu destekleyen birçok hadis-i şerif vardır:

“Müminleri kendi aralarındaki merhametleşmelerinde, sevişmelerinde, yardımlaşmalarında bir vücut gibi görürsün. Ki vücudun bir organı ağrırsa, vücudunun kalan kısmı uykusuzluk ve humma ile o organ için birbirini çağırır.”(1)

“Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez. Müslüman kardeşinin ihtiyacını gideren kimsenin Allah da ihtiyacını giderir. Kim bir Müslümandan bir sıkıntıyı giderirse, Allah Teâlâ o kimsenin kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Kim bir Müslümanın ayıp ve kusurunu örterse, Allah Teala da o kimsenin ayıp ve kusurunu örter.”(2)

“Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona hıyanet etmez, yalan söylemez ve yardımı terk etmez. Her Müslümanın diğer Müslümana ırzı, malı ve kanı haramdır. Takva buradadır. Bir kimseye şer olarak Müslüman kardeşini hor ve hakir görmesi yeter.”(3)

Soruda geçen sözün bir benzerini Ebu’l-Hasan Harakani Hazretleri söylemiştir:

“Türkistan’dan Şam’a kadar olan sahada bir din kardeşimin parmağına batan diken, benim parmağıma batmıştır; birinin ayağına çarpan taş, benim ayağımı acıtmıştır. Bir kalpte hüzün varsa, o kalp benim kalbimdir.”(4)

Özetle söylemek gerekirse, “Mümin kardeşinin derdiyle dertlenmeyen bizden değildir.” (5) anlamındaki hadis-i şerifinin hikmetiyle yoğrulmuş müminler olmamız gerekir.

Kaynaklar:

1) bk. Buhari, Salat, 88; Müslim, Birr, 65.
2) Buhari, Mezalim 3; Müslim, Birr 58.
3) Tirmizî, Birr 18.
4) Attar, Tezkiretü’l-Evliya, s. 604.
5) Buhari, İman 42.