İyi bir ateistin cehenneme, kötü bir Müslümanın ise cennete gitmesi nasıl olur?

Soru Detayı

- İyi bir ateistin cehenneme, kötü bir Müslümanın ise cennete gitmesi; İslam'ı iman ve ahlaki bir açıdan tetiklemez mi?
- Halbuki o Müslüman şahıs Allah'a ibadet eden, fakat sefahete ve pis işlere dalmış biri iken; o ateist/deist/agnostik şahıs ise Allah'a ibadet etmeyen fakat her daim O'nun yarattıklarına elinden geldiğince koruyan birisi de olabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kusurlar ve günahlar derecelidir; bazı ibadetler, hayırlar, iyilikler günahların affına sebep olur.

Allah’a iman eden ve ameli, ahlaki kusurları olan bir kimsenin imanı değerlidir, günahları affedilmez ise cezasını çekecektir.

Allah’a inanmayan bir kimsenin bu günahı çok büyüktür, onu hiçbir iyilik ikame edemez. O da bu iyiliklerin karşılığını ya dünyada veya kısmen ahirette, ama yine cehennemde görebilir.