Maymunlar taş alet yapmış ve kullanmışlar mıdır? 2.500.000 yıllık taş ve balta aletlerin olduğu söyleniyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanlık tarihi boyunca, insanlar tarafından muhtelif taş ve aletler yapılıp kullanılmıştır. Bunların maymun tarafından yapılıp kullanıldığı yönünde bir iddiayı şimdiye kadar işitmedik. Bu soruyu soran, böyle bir iddiayı kendi uydurmadıysa, o iddiayı ileri sürene bu soruyu sorması gerekir.

Alet yapma ve kullanma insana ait bir hususiyettir. Bunda herkes hemfikirdir. Aksini ileri sürme, bilimsel bir düşünce değil, safsatadır.

Yapılan veya kullanılan aletlerin 2.500.000 yıl yaşında olduğu ileri sürülüyor. Bu konuda bir ittifak yoktur. Çünkü kullanılan yaş tayin metotları, güvenilir olmaktan uzaktır. Bazen milyonlarca yıla varan hata payları olabilmektedir.

Yaş tayinlerinde kullanılan metotlar hakkında geniş bilgi "Sorularla Evrim" siteside vardır. Oraya müracaat edilebilir...