Malayani konuşmak şehidin cennete girmesini engeller mi?

Soru Detayı

- Ensar'dan bir genç Uhud savaşında şehit oldu. O açlıktan göğsüne taş bağlamıştı. Annesi onun yüzünden tozları silip "Cennet sana mübarek olsun." deyince Hz. Muhammed (s.a.v.), “Nereden bildin? Eğer sağlığında malayani söylüyor idiyse?” dedi.

- Bu hadis sahihse, şehitlerin kul hakkı hariç tüm günahlarının affedilmesiyle çelişiyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili kıssa, Hz. Enes’ten nakledilmiştir. Bu rivayete göre;

"Uhud savaşında açlıktan ötürü karnına taş bağlamış bir adam şehit oldu. Annesi yüzündeki toprağı silerken:

'Evladım! Cennet sana mübarek olsun.' dedi. Bunun üzerine Resulullah:

'Nereden (cennetlik olduğunu) bildin? Kim bilir belki hayatta iken malayani (lüzumsuz) şeyler konuşmuş ve kendisine zararı olmayan şeylerde cimrilik etmiştir!..’ diye buyurdu.” (Mecmau’z-Zevaid, h. no: 18118)

- Hafız heysemi, Ebu Yala’nın rivayet ettiği bu hadisin senedinde zayıf bir ravi olduğunu bildirmiştir. (bk. a.g.y)

- Tirmizi’de ise bu kıssa yine Hz. Enes’ten şöyle nakledilmiştir:

“Resulullah’ın ashabından bir adam öldü. Adamlardan biri: ‘Cennetle müjdelen!’ deyince, Resulullah (asm):

‘Nereden (cennetlik olduğunu) bildin? Kim bilir belki (hayatta iken) malayani (lüzumsuz) şeyler konuşmuş veya kendisine noksanlık getirmeyen bir şeyde cimrilik etmiştir.’ dedi.” (Tirmizi, Zühd, 11/h. no: 2316)

- Tirmizi bu hadis rivayetinin “garib” olduğunu söyleyerek zayıf olduğuna işaret etmiştir.