Bir meleğin Musab b. Umeyr yerine savaştığı doğru mu?

Soru Detayı

- Uhud savaşında Musab b Umeyr şehit olduktan sonra onun vücuduna bürünmüş bir meleğin Musab b Umeyr savaştan önce yemin ettiği için savaşa devam ettiğine dair rivayetler var.
- Sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili rivayet şöyledir:

Uhud Savaşının sonlarına doğru Peygamber Efendimiz (asm) bir elinde sancağı diğerinde kılıcıyla düşmanla savaşan Musab’ı görmüş ve “İlerle ey Musab!” diye buyurmuştu. Buna karşılık, “Ben Musab değilim ya Rasûlallah.” cevabını alınca, Musab b. Umeyr’in şehit olduğunu ve bir meleğin onun kılığına bürünerek sancağı taşıdığını anladı. (İbn Sa’d, et-Tabakât, III, 121)

Ancak bu rivayet zayıftır. (bk. Mevsuatü'l-hadis, no: 3034)